.

Historie

Sbor dobrovolných hasičů byl založen v roce 1889 Janem Čoupkem. Zakládajících členů bylo 28.

Doškové a šindelové střechy byly snadno zápalné i jiskrou z komína. V obci hořelo často, a proto byl spolek užitečný a také měl dost práce. Dvě uměle vytvořené nádrže, Horní a Dolní luže, byly zdrojem vody pro hašení.

Spolek vybudoval v roce 1909 přímo pod spodní nádrží za pomoci obce hasičskou zbrojnici, kde byla umístěna výzbroj. Výzbroj se skládala ze dvou žebříků, kovaných háků na bidlech, dvoukolky s navinutou hadicí a dvěma čerpadly. Hasiči měli i svůj stejnokroj (stejnokroje obecně byly tehdy velice oblíbené). V roce 1924 měla výzbroj a výstroj hodnotu 120 000 Kč. Později ve 40. letech si spolek opatřil hasičské auto a modernější výzbroj.

U nás do roku 1924 zasahoval hasičský sbor 21x, v okolních obcích 44x. Při hašení lesních požárů 12x a při povodních 3x. Na rozhraní 60. a 70. let spolek zanikl a jeho funkci převzala rychlá zásahová služna v Brně.

Současnost

Téměř po 40 letech byla  v městské části Brno-Bosonohy obnovena činnost sboru dobrovolných hasičů, která se zaměřila na naši mládež. V lednu roku 2009 se 8 nadšenců vrhlo do práce a začalo pracovat s dětmi.

Mladým hasičem se může stát kterékoliv dítě ve věku 3 až 18 let. Děti jsou rozděleny podle věku do kategorií přípravka, maldší žáci,  starší žáci a dorost. V těchto kategoriích se účastní soutěží.

Na jaře a v létě chodíme s dětmi ven, a pokud to jde (co se týče počtu dětí v dané kategorii) trénujeme požární útok a štafetu 4x60 m. Kromě těchto disciplín patří do hry PLAMEN i útok CTIF, štafeta CTIF, štafeta požárních dvojic a ZPV (závod požárnické všestrannosti). ZPV se běží vždy na podzim a pravidelně se této soutěže s dětmi účastníme.

Pokud se zrovna nesejde na závody celý tým, jsou i soutěže pro jednotlivce, mezi ně patří třeba 60 m s překážkami.

Obdobné soutěže existují i pro dorost (nejstarší věková kategorie), jsou ovšem náročnější. Takže místo  60 m s překážkami je to 100 m s překážkami, ZPV nemá 2 až 3 km ale 3 až 5 km apod.

Kdy je přes zimu škaredé počasí, trénujeme uzly a naše dovednosti ukazujeme na jednotlivých soutěžích Uzlové open ligy (OUL). Jednu ze soutěží OUL dokonce pořádáme. Především s dorostenkami pak navštevujeme i halové soutěže.

Pokud zrovna netrénujeme a nezávodíme, zapojujeme se do akcí pořádaných Bosonohami (dětský den, úklid Bosonoh, vítání jara, Mikuláš, rozsvícení stromečku, lampiónový průvod, atd.), připravujeme se na POOD, kresíme a tvoříme,  hrajeme hry nebo chodíme na výlety a do přírody.

Kromě družstev dětí máme i družstvo žen, se kterým navštěvujeme především soutěže požárního útoku.

Vytvořeno 3/2021
Vytvořeno službou Webnode